Kaszel

Wpis

środa, 13 lipca 2011

Metody naturalne w leczeniu kaszlu

Terapie naturalne mogą złagodzić objawy ostrych albo chronicznych infekcji dróg oddechowych, nie leczą natomiast samych zakażeń i stanowią uzu­pełnienie opieki konwencjonalnej.

AKUPRESURA

Atak kaszlu wywołuje niekiedy skurcz mięśni gór­nej części pleców. W celu złagodzenia spowodo­wanego tym bólu można zastosować uciskanie punktu płuco 5.

HOMEOPATIA

Homeopaci zalecają różne środki i sposoby daw­kowania dla początkowych i późniejszych stadiów rozmaitych typów kaszlu. W celu uśmierzenia wczesnych objawów należy zażywać 1 dawkę 4 razy dziennie; przeciw uporczywym objawom -stosować 2 dawki dziennie przez 4 dni. Jeśli często odczuwa się pragnienie i cierpi na bolesne ataki suchego kaszlu wzmagającego się przy najmniej-szym ruchu, można spróbować Bryonia (12-CH). Jeżeli kaszlowi towarzyszy chrypa, trudności w od­dychaniu i znaczne rzężenie w piersi, można za­żywać Antimonium tartaricum (12-CH). Jeśli wy­stępuje łaskotanie w gardle, a także gwałtowne ataki kaszlu po położeniu się, warto spróbować Drosera (12-CH). Jeżeli najmniejszy podmuch chłodnego powietrza inicjuje łaskoczący kaszel -zażywać Rumex crispus (12-CH). Jeśli po przechło-dzeniu się występują gorączka i suchy, szczekają­cy kaszel, należy spróbować Aconite (12-CH).

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY

Najlepsza rzecz, jaką można zrobić przy kaszlu, to picie dużej ilości płynów (najlepiej ciepłych) - 4-6 szklanek dziennie. Dzięki temu śluz jest luźniejszy i łatwiej go odkrztuszać. Należy unikać napojów z kofeiną oraz alkoholowych, bo działają moczo­pędnie, powodując utratę większej ilości płynów, niż się wypiło. Lekarze medycyny konwencjonalnej i alterna­tywnej zgadzają się ze sobą, że picie świeżych so­ków owocowych i warzywnych może przyspieszyć wyzdrowienie. Niektórzy zalecają preparaty wita­miny C, zdaniem innych równie skuteczna jest zrównoważona dieta.

TERAPIE ZIOŁOWE

Wiele ziół działa jako stymulujące bądź rozluźnia­jące środki wykrztuśne, pomagające organizmowi usunąć nadmiar śluzu z dróg oddechowych. Sty­mulujące środki wykrztuśne zwiększają ilość ślu­zu, a następnie upłynniają lepką wydzielinę, tak że daje się usunąć poprzez kaszel. Rozluźniające środki wyksztuśne „odrywają" wydzielinę od pod­łoża i działają łagodząco przy suchym, drażniącym kaszlu. Ponieważ większość tradycji zielarskich dyspo­nuje środkami na specyficzne rodzaje kaszlu, moż­na zasięgnąć w tej sprawie porady fitoterapeuty. Jednak podstawowa herbata ziołowa na kaszel, któ­rą można stosować kilka razy dziennie, składa się z 2 części podbiału (Tussilago farfara), 2 części pra­woślazu lekarskiego (Althaea officinalis), 2 części hizopu (Hyssopus officinalis), 1 części nasion any­żu (Pimpinella anisum) i 1 części lukrecji {Glycyrr-hiza glabra). Zioła należy wsypać do 1/4 litra wrząt­ku, parzyć przez 20 minut, pić gorące.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
adminero
Czas publikacji:
środa, 13 lipca 2011 12:42

Polecane wpisy

  • Kaszel z krwią

    Jeżeli w odkrztuszanej wydzielinie pojawiła się krew, powinieneś szybko zgłosić się do lekarza. Przyczyna takiego kaszlu nie musi być poważ­na, ale należy to sp

  • Kaszel leczenie

    Najczęściej kaszel to jeden z objawów przeziębie­nia, które zwykle mija po kilku dniach i nie wyma­ga specjalnego leczenia. Kaszel jest bardzo pożytecznym mecha

  • Kaszel diagnostyka i badania

    Każdy długotrwały kaszel może być objawem cho­roby. Chory powinien udzielić lekarzowi dokład­nych informacji: jak długo kaszle i z jakim nasile­niem; czy ma tru